Układ pokarmowy

Układ pokarmowy. Morfina zmniejsza perystaltykę żołądka i jelit oraz powoduje wzrost napięcia mięśni gładkich podłużnych i zwieraczy. Wskutek tego następuje zmniejszenie ruchów perystaltycznych przewodu pokarmowego, utrudnienie przesuwania masy pokarmowej oraz zwiększenie wchłaniania wody. Morfina działa zatem zapierająco, powoduje również skurcz przewodów żółciowych oraz zwieracza bańki wątro- bowo-trzustkowej (zwieracza Oddiego). Następuje więc wzrost ciśnienia w drogach żółciowych. Dlatego samej morfiny nie wolno stosować jako leku przeciwbólowego w napadzie kolki żółciowej. Morfina powoduje wzrost napięcia mięśni moczowodów oraz zwieracza pęcherza moczowego.

Losy w organizmie. Morfina (Morfeusz = bóg snu) łatwo się wchłania z przewodu pokarmowego, tkanki mięśniowej, podskórnej, błony śluzowej nosa i z płuc (palenie opium). Działanie morfiny jest słabsze po podaniu doustnym, ale dłuższe, natomiast silniejsze lecz krótsze po podaniu domięśniowym lub dożylnym. Po wchłonięciu do krwi morfina przenika łatwo niemal do wszystkich tkanek i narządów. W organizmie ulega bio- transformacji – jest sprzęgana z kwasem glukuronowym. Powstający biologicznie nieczynny glukuronian jest wydalany z moczem.

Morfina jest wydalana z organizmu przez 24 h i nie ulega kumulacji. Po kilkakrotnym zastosowaniu dawek leczniczych występuje zjawisko tolerancji, co oznacza konieczność’ zwiększenia dawek w celu uzyskania tego samego działania przeciwbólowego. Kilkakrotne podanie morfiny często powoduje powstanie uzależnienia fizycznego i psychicznego od leku. Uzależnienie fizyczne od morfiny polega na tym, że nagłe zaprzestanie jej stosowania po dłuższym okresie podawania powoduje wystąpienie objawów zespołu abstynencji w postaci bezsenności, lęku, niepokoju, rozdrażnienia, zawrotów głowy, braku łaknienia, drżeń mięśniowych, potów, biegunki, zaburzeń naczyniowo-sercowych. Uzależnienie psychiczne przejawia się nieodpartą potrzebą ciągłego zażywania morfiny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *