Pochodne butyrofenonu

Spośród leków neuroleptycznych tej grupy najszersze zastosowanie znalazł haloperydol. Mechanizm działania. Mechanizm działania jest podobny do pochodnych fenotiazyny, a polega na blokowaniu receptorów adrenergicznych i dopaminergicznych w strukturach podkorowych mózgu. Ponadto podobnie do kwasu Y-aminomasłowego hamuje czynność niektórych neuronów mózgowych oraz hamuje pobudzające działanie kwasu glutaminowego w mózgu. Działanie farmakologiczne jest bardzo podobne do pochodnych fenotiazyny

Działanie farmakologiczne. Działanie farmakologiczne jest bardzo podobne do pochodnych fenotiazyny, zwłaszcza pochodnych piperazyno- wych. Haloperydol działa silnie przeciwpsychotycznie, przeciwwymiot- nie, ma działanie uspokajające, często wywołuje zaburzenia pozapirami- dowe. Pochodne butyrofenonu potęgują działanie leków nasennych, przeciwbólowych oraz środków znieczulających ogólnie. Znalazło to praktyczne zastosowanie w neuroleptanalgezji, która stosowana m.in. z podtlenkiem azotu jest jednym ze sposobów znieczulenia ogólnego, polegającym na równoczesnym podaniu pochodnej butyrofenonu, działającej neuroleptycznie, najczęściej droperydolu, oraz dożylnie narkotycznego leku przeciwbólowego.

Losy w organizmie. Haloperydol łatwo się wchłania z przewodu pokarmowego i gromadzi w narządach bogatych w lipidy. Jest powoli metabolizowany i wywiera długotrwałe działanie.

Działania niepożądane i toksyczne. Podobne do działania piperazyno- wych pochodnych fenotiazyny. Wskazania. Pochodne butyrofenonu znalazły główne zastosowanie lecznicze w schizofrenii oraz w innych psychozach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *