Pochodne aniliny

Spośród pochodnych aniliny w lecznictwie stosuje się fenacetynę oraz jej metabolit o podobnym działaniu – paracetamol – N-acetylo-p-ami- nofenol (Acenol).

Pochodne aniliny nie hamują biosyntezy prostaglandyn w tkankach zmienionych zapalnie, natomiast hamują biosyntezę prostaglandyn w tkance mózgowej.

Działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo podobnie do salicylanów, nie działają natomiast przeciwzapalnie i przeciwgośćcowo. Fenacetyna jest bardziej toksyczna niż salicylany. Bardzo rzadko jest stosowana jako lek samodzielny, podaje się ją z reguły w postaci mieszanek przeciwbólowych z salicylanami, pochodnymi pirazolonu i kofeiną. Ponieważ mieszanki te są dostępne bez recepty, wobec tego wielu ludzi nadużywa ich, najczęściej w celu zwalczania bólów głowy. Nadużywanie mieszanek przeciwbólowych zawierających fenacetynę może powodować ostre lub przewlekłe zatrucie. W zatruciu ostrym najbardziej charakterystyczną cechą jest sinica spowodowana methemoglobinemią. Ponadto występuje niedokrwistość hemolityczna, uszkodzenie wątroby i nerek, porażenie ośrodka oddechowego i naczynioruchowego. Nie ma swoistego leczenia ostrego zatrucia fenacetyną – pozostaje jedynie zwalczanie objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *