Petydyna

Petydyna (Pethidine hydrochloride, Pethidinum hydrochloricum, Dolar- gan, Dolantin) jest jednym z najczęściej stosowanych narkotycznych syntetycznych leków przeciwbólowych. Aczkolwiek petydyna ma inną budowę chemiczną niż morfina, wywiera bardzo podobne działanie farmakologiczne i ma podobne zastosowanie lecznicze. Podobnie jak morfina i inne dotychczas opisane leki przeciwbólowe petydyna działa przede wszystkim depresyjnie na oun, a mechanizm tego działania jest prawdopodobnie taki sam jak morfiny.

Petydyna wywiera dość silne działanie przeciwbólowe. Dawki 80-100 mg petydyny wywierają działanie przeciwbólowe równe sile działania 10 mg morfiny. Czas działania przeciwbólowego petydyny wynosi 2-4 h: działa więc krócej od morfiny.

Petydyna podobnie jak morfina wywołuje uspokojenie, euforię oraz silnie hamuje wrażliwość ośrodka oddechowego na dwutlenek węgla. W przeciwieństwie do morfiny nie działa przeciwkaszlowo i przeciwbiegunkowo. Nie kurczy mięśni gładkich przewodu pokarmowego, może więc być stosowana w kolkach żółciowych i jelitowych. Lek jest szybko wchłaniany zarówno z przewodu pokarmowego, jak też z tkanki podskórnej i mięśniowej. Stwierdzono jednak, że działanie przeciwbólowe jest o połowę słabsze po podaniu doustnym w porównaniu z jej zastosowaniem pozajelitowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *