Neuroleptanalgezję stosuje się jako wprowadzenie do znieczulenia ogólnego

Neuroleptanalgezję stosuje się jako wprowadzenie do znieczulenia ogólnego – nasila ona bardzo działanie środków znieczulających ogólnie. Znalazła zatem zastosowanie w premedykacji oraz jako środek wspomagający znieczulenie miejscowe w zabiegach chirurgicznych. Ponadto jest stosowana jako jedyny sposób znieczulenia podczas bolesnych zabiegów diagnostycznych oraz w operacjach neurochirurgicznych w celu utrzymania kontaktu z chorym. Niekiedy po zastosowaniu neuroleptanalgezji występują zaburzenia pozapiramidowe wywołane przez droperydol. Przeciwwskazaniem do stosowania neuroleptanalgezji są stany depresyjne.

Trankanalgezja polega na równoczesnym podaniu leku kojącego o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i nasennym – np. diazepamu, flunitrazepamu, midazolamu razem z ketaminą, wywierającą silne działanie przeciwbólowe (analgetyczne). Ponadto podaje się środki zwiotczające. Ten rodzaj znieczulenia dożylnego stosuje się u chorych z zaburzeniami układu oddechowego, uniemożliwiającymi wykonanie znieczulenia wziewnego.

Dawkowanie wymienionych leków dla potrzeb trankanalgezji jest następujące: diazepam – 50 mg, flunitrazepam – 1 mg, midazolam – 10- 15 mg, ketamina – 500 mg/500 ml płynu do wlewów z prędkością 40- 60 kropli/min.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *