Istnieją oddzielne neurony

Istnieją oddzielne neurony wytwarzające noradrenalinę, dopaminę, 5-hydroksytryptamię, acetylocholinę, kwas ‚y-aminomasłowy i enkefaliny. Wymienione aminy biogenne znajdują się w różnym stężeniu w poszczególnych częściach mózgu. Miejscem syntezy neuroprzekaźników w neuronie jest ciało komórki nerwowej, skąd są one przenoszone przez aksony do zakończeń nerwowych i stamtąd uwalniane przez impuls nerwowy. Niektóre neurony wytwarzają neuroprzekaźnik oraz równocześnie jeden z neuropeptydów (np. enlcefalinę, substancję P, neurotensynę), który wpływa na przemiany i czynność neuroprzekaźnika, a więc wywiera on na neuroprzekaźnik działanie modulujące.

Niektóre leki wpływające na czynności psychiczne, zwane lekami psy-chotropowymi, interferują z procesem wytwarzania, rozmieszczenia i rozpadu wymienionych neuroprzekaźników. Mogą one imitować ich działanie, zwiększać wydzielanie, hamować unieczynnianie, upośledzać magazynowanie w pęcherzykach synaptycznych lub blokować odpowiednie wrażliwe receptory.

Wiadomo obecnie, że w synapsach występuje nie tylko przekazywanie sygnałów elektrochemicznych, lecz także dłużej trwające zjawiska wymiany molekularnej, które wpływają na czynność troficzną neuronu oraz prawdopodobnie regulują procesy związane z pamięcią i uczeniem się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *