Chinina

Chinina działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, przy czym mechanizm jej działania jest różny od mechanizmu działania leków aspi- rynopodobnych – nie hamuje biosyntezy prostaglandyn. Chinina była pierwszym i przez wiele lat jedynym lekiem przeciwzimniczym. Obecnie została wyparta przez inne leki przeciwzimnicze. Rzadko też jest stosowana obecnie jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Wywołuje bowiem wiele działań niepożądanych. Działa silnie drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, depresyjnie na mięsień sercowy, wywołuje hemolizę krwinek czerwonych. Często powoduje zmiany uczuleniowe. U niektórych osób występuje idiosynkrazja na chininę. Chinina w małych dawkach silnie kurczy ciężarną macicę.

Chininę stosuje się przeciwbólowo i przeciwgorączkowo w dawce 300-600 mg/24 h, w zimnicy w dawce 1-3 g/24 h. Doustnie stosuje się chlorowodorek chininy (Chininum hydrochloricum).

Amidochin, Isochin, Scorbopyrm są to preparaty złożone zawierające chininę. Stosowane są przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, m.in. w za ziębieniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *